Planujesz budowę szamba ? To musisz wiedzieć!
Instalacja szamba bezodpływowego jest często wybieranym rozwiązaniem na działkach, które nie są podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dużym atutem tej opcji jest jej ekonomiczność oraz prostota w montażu. Inwestorzy mają do wyboru różne rodzaje szamb, w tym prefabrykowane modele betonowe oraz zyskujące na popularności zbiorniki wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego.
Te ostatnie są łatwe w instalacji, nie wymagają specjalnego sprzętu i są odporne na korozję oraz działanie substancji chemicznych. Warto też rozważyć, czy dla wybranego rodzaju szamba konieczne jest uzyskanie formalnego pozwolenia.
Instalacja szamba bez pozwolenia – podstawowe zasady i wyjątki
Montowanie szamba bezodpływowego na terenie prywatnej działki zazwyczaj nie wymaga formalnego pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że jego pojemność nie przekracza 10 metrów sześciennych. Oznacza to, że przy wyborze zbiornika o objętości do 10m3, inwestorzy są zwolnieni z procesu ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jednakże, nawet w przypadku mniejszych szamb, istotne jest dopełnienie określonych procedur administracyjnych. Należy do nich zgłoszenie planowanej budowy w lokalnym starostwie lub odpowiednim urzędzie miasta. Wzór wniosku zgłoszeniowego jest dostępny w urzędzie lub na jego stronie internetowej. Od momentu zgłoszenia, urząd ma 21 dni na ewentualne wyrażenie sprzeciwu. Brak reakcji urzędu w tym okresie oznacza uzyskanie tzw. milczącej zgody na realizację projektu.
W przypadku szamb o pojemności powyżej 10m3 konieczne jest dołączenie do wniosku projektu budowlanego. Czas oczekiwania na decyzję w tej kwestii może wynosić nawet ponad dwa miesiące. Warto jednak zauważyć, że dla potrzeb typowego gospodarstwa domowego, zbiorniki bezodpływowe przeważnie nie przekraczają 10m3. Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny, szambo o pojemności 6.5m3 powinno być w pełni wystarczające.
Procedura zgłaszania budowy szamba – poznaj wytyczne
Zgłoszenie budowy szamba jest często realizowane jednocześnie ze zgłoszeniem budowy domu. Do dokumentacji należy dołączyć techniczny opis wybranego zbiornika bezodpływowego oraz plan zagospodarowania działki, na którym zaznaczona jest lokalizacja szamba. W tym przypadku nie wymaga się projektu budowlanego, a położenie szamba można określić samodzielnie. Ważne jest, aby w dokumentacji uwzględniono odległości szamba od innych elementów na działce, takich jak ogrodzenia, budynki czy domy sąsiadów. Szambo powinno być umieszczone co najmniej 2 metry od granicy działki, 5 metrów od budynków mieszkalnych i 15 metrów od studni. Opis techniczny i schemat przekroju zbiornika zwykle dostarczany jest przez sprzedawcę zbiorników bezodpływowych. Do zgłoszenia konieczne jest również dołączenie oświadczenia o prawie własności nieruchomości.
Poleca się także uzyskanie zaświadczenia od zarządcy sieci wodno-kanalizacyjnej potwierdzającego brak możliwości podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Należy pamiętać, że instalacja szamb bezodpływowych jest dozwolona tylko na tych działkach, na których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwala. Jeśli działka jest już podłączona do sieci kanalizacyjnej, urząd najprawdopodobniej nie wyda zgody na budowę szamba.